Odpowiednio dobrane oświetlenie to szansa na istotne zwiększenie funkcjonalności całego mieszkania. Właśnie z tego względu oprócz tradycyjnych zwisów warto postawić na dodatkowe źródła światła. Doskonałym rozwiązaniem okazują się lampy podłogowe, które nie tylko efektywnie rozjaśniają wybraną przestrzeń, ale również pięknie się prezentują. Podpowiadamy, jak wybrać model odpowiedni dla siebie.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań do salonu. Ustawiamy je w pobliżu sofy czy fotela, by wspierały nasze oczy podczas oglądania telewizji czy czytania książek i jednocześnie tworzyły przyjemny, sprzyjający odpoczynkowi nastrój. Coraz częściej pojawiają się także w sypialni czy domowym gabinecie. Ich liczne zalety sprawiają, że zastępujemy nimi standardowe lampki nocne czy biurkowe. O czym należy pamiętać, decydując się na ich zakup? Poznaj nasze wskazówki i wybierz lampę podłogową, która precyzyjnie odpowie na twoje potrzeby.

Lampy podłogowe

Jak wybrać lampę podłogową?

  • Możliwości finansowe

Zanim zaczniesz przeglądać lampy stojące, ustal zakres cenowy, na jaki możesz sobie pozwolić. To istotne ułatwienie, ponieważ w ten sposób znacznie ograniczysz liczbę branych pod uwagę modeli – tylko w tej grupie będziesz rozglądał się za projektem wpisującym się w resztę twoich wymagań. Jednocześnie warto pamiętać, że tanie lampy podłogowe to nie zawsze dobry wybór – lepiej jest dołożyć kilka złotych przy zakupie i cieszyć się wysoką jakością wykonania. Dobrym rozwiązaniem okażą się modele ze sprawdzonych materiałów: drewna, metalu czy szkła.

  • Przeznaczenie lampy

Zwróć uwagę, że poszczególne lampy podłogowe mogą sprawdzać się w różnych pomieszczeniach. Inny model wybierzesz do budowania nastroju we wnętrzu, inny zaś do jego skutecznego rozjaśnienia. Jeśli zależy ci na przytulnej atmosferze, najlepszym wyborem mogą okazać się projekty wykończone naturalnymi materiałami, które posiadają klosz skierowany ku dołowi (także te utrzymane w ciemnej kolorystyce). Gdy lampa stojąca ma przede wszystkim emitować dużą ilość światła, wybieraj modele z kloszem otwartym ku górze – strumień światła odbije się od sufitu, dając silniejszy efekt. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są również projekty wykończone transparentnym czy mlecznym szkłem.

Lampy podłogowe

Pamiętaj także, że lampy podłogowe, które mają wspierać twój wzrok w czasie czytania czy pracy, powinny dawać możliwość sterowania ramieniem. W sklepie Artera znajdziesz zarówno modele z jednym źródłem światła, które możesz dowolnie ustawiać, jak i projekty wyposażone w osobne ramię.

  • Design lampy podłogowej

Twój dom to twoja przystań – to właśnie tu masz relaksować się po najtrudniejszym dniu i zbierać siły na kolejny. W całym projekcie nie może więc znaleźć się nic, co będzie cię rozpraszało – aranżacja powinna być spójna i zapewniać harmonijny efekt. Dlatego właśnie, wybierając lampy podłogowe dla siebie, nie warto kierować się panującą modą. W pierwszej kolejności skupiaj się na tym, by kupione modele odpowiadały twojemu gustowi i wpisywały się w dominujący styl panujący we wnętrzu.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe – do salonu i sypialni

Nowoczesne lampy podłogowe to rozwiązanie najczęściej wybierane do salonu. Dzięki nim bowiem budujemy przyjemną, ciepłą atmosferę, która sprzyja rozmowom z rodziną i przyjaciółmi. To właśnie one dają odpowiednią ilość światła, by podczas oglądania ulubionych programów i czytania książek nie bolały nas oczy ani głowa. Warto jednak zauważyć, że lampy stojące mogą pojawiać się także w innych pomieszczeniach.

Lampy podłogowe coraz częściej pojawiają się również w sypialni. Stosujemy je po dwóch stronach wezgłowia łóżka, gdzie z powodzeniem zastępują standardowe lampki nocne. Zapewniają tę samą wygodę, bo aby je wyłączyć, nie trzeba wstawać, a jednocześnie mogą dawać więcej przyjemnego dla oczu światła. Lampy stojące pojawiają się również przy toaletce czy garderobie.

Lampy podłogowe

Ostatnie 2 lata pokazały nam również, że lampy podłogowe doskonale zastępują lampki biurkowe. Gdy spora część z nas musiała zacząć pracować z domu, byliśmy zmuszeni do szybkiej rearanżacji wnętrza naszego mieszkania. Okazało się, że lampa stojąca w salonie może wspierać nas w trakcie pracy umysłowej – to praktyczne i bardzo wygodne rozwiązanie.