Nowoczesne lampy sufitowe dają więcej korzyści niż wyłącznie rozproszenie ciemności. Dzięki nim pomieszczenia zyskują blasku, a aranżacja jest zupełnie odmieniona. To doskonałe rozwiązanie do budowania przyjemnego klimatu we wnętrzu. Okazuje się jednak, że na rynku dostępnych jest naprawdę wiele zróżnicowanych rozwiązań. Podpowiadamy, jak wybrać lampy sufitowe dopasowane do swoich potrzeb.

Lampy sufitowe wieszane są bardzo blisko sufitu – mogą to być modne żyrandole, krótkie lampy wiszące lub minimalistyczne plafony. Jak nietrudno zauważyć, przeglądając ofertę sklepu Artera, dostępne modele oferują jedną, kilka lub nawet kilkanaście żarówek. Warto jednak pamiętać, że różnią się między sobą także średnicą, wysokością i wzorem, a każda z tych kwestii ma ogromne znaczenie, gdy wybierasz rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Przekonaj się, jak znaleźć najlepsze lampy sufitowe.

lampa sufitowa

Lampy sufitowe – średnica

Jednym z podstawowych parametrów mających znaczenie podczas wyboru oświetlenia jest metraż pomieszczenia. Lampa sufitowa (niezależnie od modelu), która będzie stanowiła główne źródło światła w danej przestrzeni, nie może być ani za duża, ani za mała. Jak znaleźć model o odpowiedniej średnicy? Przyjmuje się, że należy dodać do siebie długość i szerokość pomieszczenia, a następnie pomnożyć przez 2,5, a otrzymany wynik zamienić na centymetry. Jeśli jednak potrzebujesz lampy do jadalni, wybierz model, którego średnica jest o ok. 30 cm mniejsza od szerokości blatu. Dzięki temu uda ci się go rozświetlić w całości.

lampy sufitowe

Lampy sufitowe – wysokość

Jak już wspomnieliśmy, lampy sufitowe mogą przyjmować różne postacie: niekiedy są to długie lampy wiszące, innym razem przysufitowe spoty. To również bardzo istotne podczas prawidłowego doboru modelu do pomieszczenia. Zawsze przed zakupem rozwiązania dla siebie warto uwzględnić wysokość wybranego pomieszczenia.

Okazuje się, że długie lampy wiszące to jedno z najlepszych rozwiązań do wysokich pomieszczeń – nie ma tam ryzyka, że będą ograniczały swobodę poruszania się. Najbardziej zdobne żyrandole mogą pojawić się w przestronnych salonach, których nie przytłoczą. Tradycyjne zwisy to również dobre lampy do jadalni nad stół. Należy jednak pamiętać, by powiesić je na odpowiedniej wysokości – najlepiej ok. 70-75 cm nad blatem. Dzięki temu nie utrudnią komunikacji w trakcie posiłków, a jednocześnie sprawią, że te będą prezentowały się bardzo apetycznie.

Gdzie postawić na minimalistyczne plafony i lampy przysufitowe? To doskonałe rozwiązania do niskich pomieszczeń oraz niedużych przestrzeni, w których każdy centymetr ma znaczenie. Sprawdzają się więc w łazience (należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego modelu), pokoju dziecięcym czy przedpokoju.

lampy sufitowe

Lampy sufitowe – stylistyka

Kupując lampy sufitowe, możemy wybrać modele dopasowane stylistycznie do wybranej aranżacji. W ten sposób osiągniemy harmonijny, spójny projekt, w którym nic nie rozprasza naszej uwagi. Niektórzy decydują się jednak na designerskie lampy wiszące, które stają się punktem centralnym całego pomieszczenia. To rozwiązanie dla osób, które lubią nietuzinkowe, odważne rozwiązania lub zależy im na unowocześnieniu tradycyjnych wnętrz.

lampy do salonu

Jeśli szukasz lampy sufitowej do przestrzeni loftowej czy industrialnych aranżacji, postaw na stylizowane oświetlenie fabryczne. Dla miłośników nowoczesnego stylu rekomendujemy geometryczne lampy sufitowe z metalu lub te wykończone szklanym kloszem. Najlepszym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie glamour okazują się natomiast bogato zdobione błyszczące żyrandole. W szerokiej ofercie sklepów dostępne są również delikatne lampy z naturalnych materiałów, które doskonale wpisują się we wnętrza skandynawskie.