Odessa słynie z wielu wspaniałych budynków w stylu „królewskiego” imperium, które nadały jej wyjątkowy tak atrakcyjny charakter. Jednym z tego typu zabytków architektonicznych jest Pałac Woroncowa – rezydencja gubernatora generalnego terytorium Noworosyjska hrabiego Michaiła Woroncowa, którego dwudziestoletnia kadencja słusznie uważana jest za złoty wiek Perły Morza Czarnego.

Kompleks pałacowy, który oprócz głównego budynku obejmuje wspaniałą kolumnadę-belweder i budynki gospodarcze, powstał na nadmorskim klifie w centrum miasta w pierwszej połowie XIX wieku. Stworzony dzięki talentowi i wyobraźni wybitnego architekta Franza Boffo, pałac stał się jednym z najpiękniejszych budynków w Odessie.

Możesz zaplanować swój ślub w Odessie. Wszystko tutaj zostało wykonane w stylu włoskim i z subtelnym wyczuciem smaku. Wygląd zewnętrzny budynku nosi cechy klasycyzmu, natomiast do projektowania wnętrz stosowano głównie techniki romantyzmu. Szczególnie luksusowe było pierwsze piętro, na którym znajdowały się pokoje gościnne, sala bilardowa, sala balowa z kominkiem i biblioteka. Wszystkie sale były bogato zdobione sztukaterią, złoceniami i drogimi mozaikami, ściany ozdobione były obrazami, a pośrodku lśniły ogromne kryształowe żyrandole.

Niektóre elementy wnętrza – takie jak luksusowy marmurowy kominek zainstalowany w sali ceremonialnej – zostały przywiezione do Odessy z Pałacu Świętego Michała w Petersburgu. Ten szczególny kominek, oprócz niebywałego piękna, wyróżnia się m.in. tym, że wcześniej stał w sypialni rosyjskiego cesarza Pawła I i był świadkiem jego morderstwa.

Pierwszy tragiczny zwrot w historii pałacu Woroncowa miał miejsce w 1854 roku, podczas wojny krymskiej, kiedy wspólna anglo-francuska eskadra zbombardowała Odessę. Budynki kompleksu pałacowego zostały wówczas poważnie uszkodzone. Nawiasem mówiąc, książę Woroncow, dowiadując się o bombardowaniu, przede wszystkim poprosił o zachowanie unikalnej kolekcji bibliotecznej, którą uważał za główny skarb pałacu. Cenne książki zostały zachowane, a później przekazane lokalnemu uniwersytetowi, gdzie są nadal przechowywane.

Kompleks pałacowy wkrótce został odrestaurowany, ale jako rezydencja gubernatora nie funkcjonował długo – pod koniec XIX wieku w jego miejscu otwarto męskie gimnazjum. A wraz z początkiem rewolucji w Rosji w 1917 r. Pałac Woroncowa został całkowicie przekształcony w centrum powstania w Odessie, a później w kwaterę główną Gwardii Czerwonej. Zmiany te oczywiście negatywnie wpłynęły na stan kompleksu pałacowego. Meble i niektóre przedmioty dekoracyjne zostały przewiezione do innej posiadłości Woroncowa – Pałacu Alupkina na Krymie.

W latach 30-tych XX w. w budynku rezydencji byłego gubernatora otwarto Pałac Pionierów. W tym stanie pałac Woroncowa spotkał się z drugą wojną światową, podczas której poniósł jeszcze większe straty: niektóre z jego budynków zostały całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi, inne – bardzo zniszczone.

Obecnie odrestaurowane i zrekonstruowane pomieszczenia pałacu nadal pozostają centrum kreatywności dzieci i młodzieży. Tymczasem prace konserwatorskie trwają, a ich ostatecznym celem jest przywrócenie historycznego wyglądu pałacu Woroncowa. Obecny kompleks mimo wszystko zachował ślady swojej dawnej wielkości i robi wrażenie na każdym, kto zdecyduje się poznać jego historię. Z pewnością stanowi on atrakcję obowiązkową do zobaczenia, wycieczka Odessa ci to umożliwi lub wakacji nad Morzem Czarnym na Ukrainie.

foto pochodzi z : https://pl.wikipedia.org/wiki/Pałac_Woroncowa_w_Ałupce