Chyba każdemu, kto choć raz odwiedził Półwysep Helski w sezonie letnim, zwrócił uwagę na latawce unoszące się w powietrzu od strony morza lub zatoki. Kitesurfing  stanowią sporą zachętę do odwiedzania takich miejsc jak: Chałupy, Jastarnia, czy Władysławowo. To wszystko za sprawą wyjątkowego sportu wodnego, który możemy uprawiać zarówno w sezonie letnim, jak i w chłodniejsze miesiące. Mowa tutaj o kitesurfingu, który jest jedną z odmian surfingu, czyli poruszania się na desce po wodzie. W porównaniu z windsurfingiem, w którym wykorzystywana jest deska z żaglem – kitesurfing oprócz deski angażuje także latawiec, który chwyta wiatr dzięki czemu można pływać używając sił natury. Możemy eksplorować zatokę i morze, pływając używając twin tip lub foil czy wave.  

Dla kogo przeznaczony jest ten sport?

Kitesurfing niegdyś uważany za sport ekstremalny i przeznaczony tylko dla odważnych, obecnie staje się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu wśród osób, które przyjeżdżają na urlop nad morze. Obecnie na samym Półwyspie Helskim znaleźć można kilkanaście szkółek oferujących kursy kitesurfingu.  Aktualnie, dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze instruktorów i poprawie bezpieczeństwa sprzętu, kitesurfing może uprawiać każdy. Jednakże należy pamiętać, że wymagany jest zdrowy rozsądek i odpowiednie przygotowanie, a w tym pomoże kadra instruktorska która pracuje dla szkółki w Jastarni. Szkółki dopuszczają do nauki nawet osoby w zaawansowanym wieku, oczywiście pod warunkiem, że ogólna sprawność fizyczna umożliwia odbycie kursu. 

Korzyści płynące z uprawiania kitesurfingu

Kitesurfing to sport, który dostarcza sporo wrażeń i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. M.in. poprawia ogólną kondycję i wydolność organizmu, wzmacnia nasze ciało, angażując do pracy wszystkie mięśnie. Ponadto pomaga pozbyć się nagromadzonego stresu, poprzez skupienie całej naszej uwagi na utrzymywaniu równowagi i walki z żywiołem, jakim jest woda. Dostarcza również adrenalinę i zapewnia niezapomniane przeżycia. Te zalety zachęcają coraz większe grono osób do spróbowania swoich sił w tej dyscyplinie.

Jak wygląda nauka pływania na desce z latawcem ?

Kursy kitesurfingu Jastarnia przeważnie składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Po opanowaniu takich treści jak np. nauka kierunków wiatru, umiejętność ustalania skąd ten wiatr wieje, budowa sprzętu, na którym będziemy się uczyć,  wówczas możemy przejść do samego pływania. Instruktor pomoże dobrać sprzęt dostosowany do naszego ciała i przedstawi warunki bezpiecznego jego użytkowania. Już 4 godziny spędzone na wodzie pozwolą poczuć na czym polega i jakich emocji dostarcza kitesurfing. Należy podkreślić, że nie należy uprawiać tego sportu na własną rękę, a zawsze za pośrednictwem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej, zapisując się na kursy.