Co roku, w okresie wiosny i jesieni, wiele osób zastanawia się kiedy przestawiamy zegarki. Zmiana np. czasu letniego na czas zimowy, to czy śpimy godzinę dłużej czy godzinę krócej, wprawia w konsternację wiele osób. Po co nam przestawienie czasu? Kiedy następuje zmiana czasu? Kiedy naprawdę zaczęto się interesować zmianą czasu? Jak i kiedy przestawiamy zegarki? Przestawianie czasu w pigułce – tym zajmiemy się poniżej.
O zmianie czasu – nieco faktów
Niewiele osób wie, że w zasadzie, kwestie zmiany czasu, niezależnie czy mówimy o czasie zimowym czy jest to czas letni, to wynik ingerencji człowieka. Same zegarki jako wynalazek nie mają tu znaczenia.
Nad upływem czasu debatowali już starożytni, ale nie potrafili dostosować go do wymagających modeli matematycznych. Mimo to, wiedząc, że rok trwa 365,5 dnia, Egipcjanie, poszli na kompromis, wprowadzając rok przestępny. Z kolei dla Rzymian, problemem była długość dnia. Uznawali, że musi mieć on zawsze 12 godzin, co skutkowało tym, że zimą godzina trwała 45 min, a latem aż 75min.
Dla prostych ludzi, czas nie miał nigdy większego znaczenia. Budzili się, pracowali, robili swoje i kładli się spać. Chociaż czas inaczej upływał na wsi, w mieście, na stałym lądzie, na wyspach czy u różnych wyznań – ważny był wschód i zachód słońca.
W okresie przemysłowym, Benjamin Franklin uważał, że światło dzienne powinno być wykorzystywane maksymalnie, tym samym postulował o ograniczenie sztucznego oświetlenia, a także oszczędność świec. Idea ewoluowała i pierwsza zmiana czasu nastąpiła w 1919 roku w Niemczech, potem w Wielkiej Brytanii i USA. Dziś, zmiana czasu dotyka 30% społeczeństw, czyli ponad 70 krajów na świecie.
Ciekawostką jest fakt, że w Polsce, czas zmieniono jeden raz (w 1919 roku), potem nie stosowano zmian, aż do 1977 roku, gdy wprowadzono zmianę czasu na stałe.
Obecnie, na terenie Unii Europejskiej, przestawienie zegarków jest nadal obowiązujące wiosną i latem.W najbliższych latach spodziewa się odejścia od zmian czasu, jednak nie wiadomo dokładnie kiedy nastąpi ostatnia zmiana czasu.
Kiedy zmieniamy czas – stosowanie czasu letniego i czasu zimowego
No dobrze, ale właściwie jak i kiedy przestawiamy zegarki?
Czas zmieniamy zawsze o jedną godzinę, w stosunku do aktualnej godziny, zyskując lub tracąc godzinę snu. Jeśli chodzi o czas zimowy, zmieniamy go w ostatnią niedzielę października, przestawiając zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Obecnie taki czas zmienimy 30 października 2022 roku.
W przypadku czasu letniego, zmieniamy go w ostatnią niedzielę marca, przestawiając zegar z 2:00 na 3:00, czyli śpiąc krócej. Najbliższa taka zmiana będzie miała miejsce 26 marca 2023 roku.
Jak poprawnie przestawić zegarek?
Jak przestawić zegarek prawidłowo, gdy zmienia się czas? To zależy od zegarka.
Klasyczne zegarki analogowe, mające naciąg ręczny lub automatyczny, wymagają naszej ingerencji. Wtedy wskazówki przestawiamy ręcznie, zazwyczaj przekręcając pokrętła. W przypadku zegarków elektronicznych, czas również zmieniamy ręcznie, najczęściej poprzez przycisk „adjust” oraz „mode”.
Współczesne zegarki, np. w telefonach to zegarki posiadające synchronizację radiową, czyli inaczej mówiąc – automatyczną synchronizację. W ich przypadku nie musimy pamiętać o zmianie czasu, gdyż regulują go one samodzielnie.
info24
Related posts
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Stay connected