Przedsiębiorcy od roku 2021 mogą korzystać z najnowszego sposobu opodatkowania. Jest nim ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Zapoznaj się z zaletami i wadami takiego sposobu rozliczenia.
Wiele firm myśli właśnie o takim sposobie opodatkowania w związku ze zmianami jakie szykuje rząd w Polsce. Taka forma rozliczeń dla biznesów ma dużo zalet: podatek jest uzależniony od przychodów, nie trzeba odliczać kosztów – fiskus nie może podważyć takiego rozliczenia. Biznes nie będzie też potrzebował księgowych, ponieważ rozliczenie opodatkowania będzie dziecinnie proste.
Stawki, za prowadzenie firmy, obligacje, zakup potrzebnych materiałów, wynagrodzenia pracowników, wynagrodzenia zarządu firmy i właściciela oraz wszelkiego rodzaju usługi dodatkowe, są bardzo różne. Przedsiębiorcy zastanawiają się jaki procent wybrać, aby był adekwatny do rozliczeń. Fiskus nie jest jedynym zmartwieniem biznesów. Dlatego ważne jest aby uniknąć groźby dopłaty. Być może na dzień dzisiejszy biznesom bardziej opłaca się poczekać, aż te kwestie będą uregulowane i bardziej przejrzyste.
Dodatkowo rząd w Polsce zapowiada obniżenie stawek, które sprzyja przeniesieniu się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jednakże nie jest wszystko takie jasne, być może firmom będzie się bardziej opłacało zatrudniać prawników niż księgowych, a czy to obniży koszty, trudno przewidywać. To właściciel firmy będzie musiał podjąć decyzję czy ma liczyć 8,5 czy 15%, a zły wybór będzie skutkował dopłatami. Przedsiębiorcy muszą przemyśleć, czy bardziej opłaca im się zapłacić na parę lat więcej, a później, gdy wszystko się rozjaśni, zmienić sposób opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Okazuje się, że taka forma rozliczenia nie jest opłacalna dla tych, którzy mają wspólne rozliczenie z małżonkiem. Problemem jest wybór stawek, ponieważ oprócz 8,5 i 15% jest jeszcze stawka 17%, którą z nich wybrać w odpowiednim sektorze rynku, nikt jeszcze nie wie. Być może warto poczekać ze zmianą rozliczania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Taki sposób rozliczenia ma wiele zalet ale jak się okazuje nie jest pozbawiony wad.
info24
Related posts
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Stay connected