Obuwie medyczne to podstawowy rodzaj obuwia polecanego lekarzom, i pielęgniarkom, ale także farmaceutom oraz kosmetologom. Wbrew pozorom nie jest to jednak jednolity rodzaj obuwia – wyróżnia się tu choćby chodaki i klapki medyczne, a także tzw. crocsy, czyli gumowe buty antypoślizgowe. W dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce warianty obuwia medycznego, a także podpowiemy, w jaki sposób wybrać odpowiednie dla nas i jak o nie dbać.

Podstawowe rodzaje obuwia medycznego 

Obuwie medyczne, czy też obuwie robocze dla pracowników służby zdrowia, jak wspominaliśmy, można podzielić na trzy kategorie. 


Pierwszym rodzajem takiego obuwia są chodaki, znane także jako drewniak – druga nazwa bierze się od charakterystycznych drewnianych podeszew.  Wykonane są one z materiałów w pełni naturalnych, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort stopom. Dostępne są wersje z całkowicie i częściowo zabudowanym przodem buta.

Inne obuwie bhp medyczne to klapki oparte na płaskiej, przeciwpoślizgowej podeszwie. Zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza i duży komfort użytkowania. Mogą być prane w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Wreszcie, crocsy, czyli antypoślizgowe buty medyczne charakteryzują się zamkniętą piętą, oraz przednią częścią buta, zapewniając jednak dobrą cyrkulację powietrza dzięki specjalnym dziurkom. Spełniają najwyższe wymagania stawiane przez sektor medyczny i doskonale dopasowują się do kształtu stopy.

Jak dbać o buty medyczne?

Podobnie jak odzież robocza każdego innego rodzaju, buty medyczne powinny być regularnie czyszczone i pielęgnowane. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków można prać je w pralce, lub myć wodą z dodatkiem detergentu, przy wykorzystaniu miękkiej szczotki lub szmateczki. Następnie należy je wypolerować. Nieco inaczej pielęgnuje się z kolei wkładki do obuwia medycznego – ich zazwyczaj nie należy prać w pralce. Metodę czyszczenia dopasowuje się zaś do rodzaju materiału, z jakiego zostało wykonane,

Jak wybrać obuwie medyczne? 

Podobnie, jak odzież bhp każdego innego rodzaju, dobierając obuwie medyczne należy upewnić się, że będzie ono dopasowane do miejsca zatrudnienia. Warto jednak podkreślić, że zarówno obuwie bhp przeznaczone dla pielęgniarek, jak i dla lekarzy cechuje się bardzo dużą różnorodnością, jeśli chodzi o dostępne modele. Oczywiście niemniej ważne jest, aby obuwie medyczne byłe komfortowe w noszeniu – pomóc w tym mogą różnego rodzaju wyprofilowane wkładki oraz poduszki powietrzne. Wreszcie, uwagę należy zwrócić także na wagę obuwia – najlepszym wyborem będzie stosunkowo lekkie, takie, które nie obciąża niepotrzebnie stopy..