Nazywam się Roman, a artykuł ten piszę na blogu gościnnie. W roku 2006 poszedłem zaprotestować, że nie mam żony i dzieci, ani pieniędzy – na plantach. Tego dnia byłem lekki jak powietrze. Mężczyzna „głosi Ewangelię” wyczytaną na blogach osób chorych, ma zastąpić Jezusa jako Mesjasz, słyszy ciche głosy demonów. Głosy namówiły go do „głoszenia Ewangelii” i protestowania, że nie ma żony i dzieci. Stwierdzono myśli samobójcze, urojenia wielkościowe, słyszenie głosów – podjęto leczenie na wniosek rodziny.

Psychoza pojawi się po długotrwałym okresie życia w niepokoju. Jest to skutek życia w napięciu nerwowym – rodzaju niepokoju.

Schizofrenia to tak naprawdę określanie niepełnosprawności intelektualnej i nie rozumienia swojej sytuacji pośród ludzi. Przede wszystkim oceniane jest ogólne samopoczucie zdrowia (nie, jak lekarz to ocenia, a jak pacjent to odczuwa) , zrozumienie świata, podejrzewanie słyszenia głosów. Osoba jest nie w pełni samodzielna.

Interwencje są istotne dla poprawy jakości życia pacjentów i pomagają im radzić sobie z długotrwałymi skutkami schizofrenii. My polecamy w szczególności odwiedzenie strony:

Czy schizofrenia istnieje?

Schizofrenia jest to wieloletnia psychoza – czyli wyobcowanie ze świata, stan, w którym pacjent nie zawsze mylnie wierzy w rzeczy często nieprawdziwe. Mamy tutaj urojenia wielkościowe – kuracji podlegają także urojenia religijne, nierozumienie świata i urojenia głosowe.
Wyobraźcie sobie, że nad ranem jedziecie prawie opustoszałym metrem w Paryżu, dziwna, koszmarna sceneria, stukot kół i odgłosy wagonu metra was hipnotyzują – tak, właśnie taki stan uczuć, uczuć bycia w obcym świecie, rozumiemy jako psychoza.

Na pewno pojawia się zaburzenie psychiczne – a jako schizofrenia od rozpoczęcia kuracji chemicznej. Bardzo rzadko zdarza się, aby była to schizofrenia, nie podając leków – zanim to nastąpi jest zaburzenie psychiczne i szukanie ratunku z sytuacji życiowej. Pacjent zaczyna spostrzegać dziwne rzeczy o świecie, na początku bardzo słabo słyszy głosy, u każdego spotykane są „objawienia”, faktyczne komentowanie go przez ludzi, ocena, że ten świat zwariował dla niego i wszyscy są cząstkami mechanizmu. Potem zaatakowanie przez demony, hospitalizacja i lecznicze rozchorowanie się po podaniu leków.

Schizofrenia – mają po prostu halucynacje. Te halucynacje to tłumaczenie sytuacji (głosy i wizualizacje, jak rzekomo jest) – ale czasem wprowadzają one w błąd.

Schizofrenia – objawy

Objawy schizofrenii dzielimy na

  1. objawy pozytywne (wytwórcze)
  2. objawy negatywne (deficytowe)

Na podstawie: „Odnaleźć Drogę – Poradnik dla wszystkich dotkniętych schizofrenią”:

Objawy pozytywne (schizofrenii) :

  1. Halucynacje (omamy)
    (głosy i odczucia)
  2. Urojenia
    (np , że telewizor cię obserwuje, dziwaczne przekonania religijne)
  3. Myśli paranoidalne
    (skrajna podejrzliwość)

Objawy negatywne (schizofrenii) :

  1. Brak motywacji
    (brak energii i zainteresowania całością swojego życia)
  2. Wycofanie społeczne
    (brak przyjaciół, samortność, izolacja)
  3. Brak koncentracji
    (np trudności w czytaniu książki, w zapamiętywaniu informacji, trudności w uczeniu się nowych rzeczy)

Zaburzenia funkcji poznawczych (w schizofrenii) :

  1. Zaburzenia myślenia
    (skołowany, zdezorientowany, zdekoncentrowany)
  2. Zubożenie mowy i opustoszenie myślenia
    (brak sprawności w komunikowaniu się słownym)

Mimo iż schizofrenia jest poważnym zaburzeniem, które może bardzo wpływać na jakość życia, postęp w naszym zrozumieniu i leczeniu tej choroby jest obiecujący. Rozwijająca się wiedza na temat podłoża genetycznego i molekularnego schizofrenii, postęp w farmakoterapii, coraz większe zrozumienie znaczenia interwencji psychosocjalnych, wykorzystanie technologii cyfrowych oraz zmiana perspektywy na chorobę otwierają drogę do skuteczniejszego leczenia schizofrenii i poprawy jakości życia pacjentów.

Leki psychotropowe to bez wątpienia jedna z grup preparatów farmaceutycznych, które budzą w nas niepokój. Wciąż panuje przekonanie, że są one stosowane wyłącznie w ciężkich chorobach psychicznych i powodują mnóstwo skutków ubocznych. Prawda jest jednak inna, a po same leki psychotropowe warto sięgnąć nie tylko w terapii schorzeń psychiatrycznych, ale również np. przy określonych dolegliwościach bólowych.
Leczenie polega na stosowaniu wieloletniej kuracji lekami.