W dzisiejszym mobilnym społeczeństwie nie jest niczym niezwykłym, że ktoś umiera w jednym mieście i zostaje przeniesiony do innego w celu pochówku lub kremacji. W rzeczywistości istnieje wiele powodów, dla których miejsce śmierci może nie być miejscem ostatecznego spoczynku. Na przykład śmierć może nastąpić, gdy dana osoba jest na wakacjach lub po prostu jej miejsce pracy jest na terenie innego kraju. 

Zmarły mógł przejść na emeryturę i przenieść się, ale jest zwracany do swojego rodzinnego miasta jako miejsce ostatecznego spoczynku. Niezależnie od tego, gdzie umiera dana osoba, konieczne będzie zorganizowanie transportu zmarłego do miejsca, w którym szczątki mogą być przetwarzane.

Jeśli ciało zostało już zabrane do domu pogrzebowego przed dokonaniem jakichkolwiek ustaleń, rodzina powinna zapytać o cenę za przekazanie szczątków. Należy zaoferować jedną z szesnastu opcji wymaganych przez FTC. Zazwyczaj obejmuje to odbiór ciała, podstawową opłatę za usługę, balsamowanie i ewentualnie kontener transportowy, a także transport ciała po śmierci na najbliższe lotnisko. W chwili obecnej transport zwłok z Włoch nie jest czymś bardzo skomplikowanym w porównaniu do tego, jak wyglądała taka procedura jeszcze dziesięć lat temu. 

O tym warto pamiętać!

Jeśli koszt latu z ciałem zmarłego jest zbyt dużym obciążeniem, a opcja kremacji jest nadal otwarta, wielu usługodawców pogrzebowych, specjalizujących się w transporcie ciała, może być w stanie pomóc w zorganizowaniu kremacji w miejscu śmierci danej osoby. Transport skremowanych szczątków zamiast pełnowymiarowej trumny zapewnia znaczne oszczędności zarówno pod względem przestrzeni, jak i kosztów. Chociaż podejmowanie tego typu decyzji jest z pewnością nieprzyjemne, oszczędności uzyskane dzięki transportowi mniejszego, lżejszego pojemnika mogą pomóc zrekompensować cenę bardziej wyszukanego nabożeństwa żałobnego lub inne koszty pogrzebu. Natomiast należy pamiętać, że transport ciała może odbyć się również drogą lądową, ale wtedy proces ten będzie trwał znacznie dłużej, niż w przypadku transportu ciała drogą powietrzną. 

Transport szczątków ludzkich może być kosztowny. Wiele osób, które często podróżują, kupuje tak zwaną usługę transportu z myślą o tego rodzaju sytuacji. Usługi transportu zmarłych są szczególnie przydatne, jeśli transport lotniczy jest konieczny, ponieważ koszt takiej usługi może być znacznie niższy niż koszt wysyłki szczątków drogą powietrzną. Jeśli zmarły posiada usługę transportu, to wszystko, co należy zrobić, to skontaktować się z firmą, u której taka usługa została wykupiona.