Dzieci uwielbiają spontaniczne zabawy, a nowe przedmioty uruchamiają wyobraźnie. Jest jedna ważna zasada: „im prostsza zabawka tym lepiej”. Zabawki dla chłopców z perspektywy dorosłych powinny być bezpieczne, a dla dzieci ważne są ciekawe funkcje i kolory. Jakie zabawki sprawdzają się najlepiej? Oto najlepsze propozycje.

Jak wybrać zabawki dla małego chłopca?

W wieku niemowlęcym nie ma podziału na zabawki chłopięce lub dziewczęce. Najważniejsze, by były bezpieczne, miękkie i interesujące dla dziecka. Zabawki dla maluszków powinny stymulować rozwój dziecka. Trochę starsze dzieci przejawiają już cechy, dzięki którym można określić ich zainteresowania. Dzieci w wieku dwóch lub trzech lat najchętniej bawią się zabawkami, które rozwijają ich motorykę małą. Interesują ich domowe przedmioty codziennego użytku lub zabawki robione na ich wzór. Zabawki dla chłopców kilkuletnich rozwijają precyzję ruchów, logiczne myślenie i wytrwałość. Tu najlepiej sprawdzają się:

  • wszelkiego rodzaju klocki,
  • łopatki i wiaderka,
  • samochodziki,
  • a także zabawki do nawlekania.

W tym wieku nadal nie ma dużego podziału, ponieważ chłopcy i dziewczynki chętnie sięgają po zabawki tego samego rodzaju. Dzieci w wieku 4-5 lat zaczynają bawić się w bardziej zorganizowane zabawy. W tym momencie pojawiają się typowe zabawki dla chłopców, które średnio interesują dziewczynki. Coraz starsze dzieci uwielbiają bawić się zabawkami z ulubionymi postaciami z bajek, a chłopcy gustują w innych kreskówkach niż dziewczynki. Dlatego w tym wieku najczęściej pojawiają się różnice w zabawkach ze względu na zainteresowania.

Najlepsze zabawki dla starszaka

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym nadal uwielbiają się bawić. Jednak są to inne zabawy niż w wieku 4 lat. Tu przeważają zabawy tematyczne, związane na przykład z grami komputerowymi. Dzieci niekoniecznie muszą spędzać cały dzień przed komputerem. Producenci tworzą ciekawe zabawki dla chłopców o tematyce, która ich interesuje takie jak:

  • Gry planszowe związane z najnowszą grą na konsoli
  • Gadżety
  • Zabawki konstrukcyjne
  • Puzzle adekwatne do wieku
  • Kreatywne zabawki
  • Zabawki kolekcjonerskie

Wybierając zabawkę dla starszego dziecka warto kierować się jego indywidualnymi preferencjami. Dzieci w wieku szkolnym mają już swoje zainteresowania, które przekładają na długie godziny zabawy. Temperament dziecka w tym wieku także ma ogromne znaczenie. Niektóre dzieci nie ucieszą się z hulajnogi, a inne będą szaleć na niej do wieczora. Każde dziecko jest inne i należy dopasować najlepsze zabawki do gustu.